БАЛИ - ИНДОНЕЗИЈА 2024

БАЛИ - ИНДОНЕЗИЈА

ГИ ПОВИКУВАМЕ СИТЕ МЛАДИ АВАНТУРИСТИ!!!

Започнете го своето лето со посета на БАЛИ, волшебниот островски рај каде ве чекаат бујни пејсажи, живописни култури и искуства кои ќе ги паметите засекогаш!

Ние ве водиме во #SEMINYAK кој е познат по својата забавна атмосфера и модерни барови на плажа, и во #UBUD кој е познат како културното срце на Бали.
 
ХОТЕЛИ

UBUD 19.05.2024 - 22.05.2024 (3 ноќевања со доручек) 
 • Anandadara Ubud Resort & Spa 4* - Сместен во срцето на Тегалаланг, AnandaDara Ubud Resort & Spa е доказ за беспрекорната интеграција на елегантен дизајн и природната убавина на Бали. Експертно изработен од познатиот балиски архитект Мијога, одморалиштето е хармоничен спој на традиционални балиски елементи и модерни удобности. Опкружен со бујни оризови полиња и прецизно уредени градини, AnandaDara ги поканува гостите на спокојно одморалиште што ја доловува суштината на шармот на Бали

SEMINYAK 22.05.2024 - 26.05.2024 (4 ноќевања со доручек)
 • Grand Mercure Bali Seminyak 5* - Grand Mercure Bali Seminyak е современо бегство кое ги пречекува туристите на топло и пријателско Бали. Се наоѓа на само 200 метри од плажата Double Six и Legian Beach. Хотелот е опремен со 269 добро дизајнирани соби и апартмани, целодневен ресторан за јадење и 3 прекрасни отворени базени со бар покрај базен.
SEMINYAK | BALI


SEMINYAK  Ова е еден модерен град кој се протега покрај најубавата плажа на Бали Seminyak Beach, која е позната како плажата на сурферите. Тој е преполн со некои од најдобрите и најпознатите ресторани на Бали, додека неколку од неговите улички се истакнати како дестинации за јадење кои мора да се посетат. Доколку сакате да се подновите со модерни шик рачно изработени облеки, имате огромен избор на мали бутици, токму во центарот на овој град.  Искористете го овој тропски рај, така што ќе уживате покрај бескрајниот океан и прекрасното зајдисонце на Бали во еден од разните тренди beach барови со коктел во рака. Кога станува збор за забава, Seminyak е правиот избор. Тука ќе најдете мешавина од стилски барови и ноќни клубови од светска класа. Potato Head Beach Club и Ku De Ta се едни од најистакнатите клубови за забава. Тие нудат неверојатен поглед на океанот, фантастична музика и одлична атмосфера која е совршена за ден кој преоѓа во ноќна забава.
UBUD | BALI

UBUD Ова е посебно место на Бали, затоа што неговата култура и стил се поинакви од било кое друго место на светот. Познат по ракотворбите, бујните зелени тропски џунгли, оризови полиња, хинду храмови и светилишта, престојот во Убуд ќе ви го покаже најавтентичниот дел од Бали на најдобар можен начин.
 
ДЕТАЛИ ЗА ЛЕТ

18.05.2024 СКОПЈЕ (20:20) – ИСТАНБУЛ (22:55)
19.05.2024 ИСТАНБУЛ (01:55) – БАЛИ (19:15 – локално време)
26.05.2024 БАЛИ (21:20) – ИСТАНБУЛ (05:00 + 1– локално време)
27.05.2024 ИСТАНБУЛ (07:25) – СКОПЈЕ (07:50 – локално време) 
ПРОГРАМА

18.05.2024 – Состанок на групата 3 часа пред лет на аеродромот во Скопје и полетување за Истанбул во 20:20. Пристигнување во Истанбул 22:55. Пауза до летот за Бали.
19.05.2024 – Лет за Бали во 01:55 и пристигнување во 19:15 локално време. Check-in во хотел во Семињак.
20.05.2024 – Појадок. Посета на Lempuyang Temple, Trita Ganga Palace и Gembleng Waterfall. Враќање во хотел во попладневните часови. Слободно време. 
21.05.2024 – Појадок. Посета на Ulun Danu, Handara Gate и Banyumala Waterfall. Враќање во хотел во попладневните часови. Слободно време. 
22.05.2024 – Појадок. Тргнување према Семињак. Попатно ги посетуваме Alas Harum и Monkey Forest. Пристигнување во попладневните часови во Семињак. Check-in во хотелот
23.05.2024 – Појадок. Слободно време во Семињак. Предлог за Beach Bars: Luna Beach Club, Potato Head Beach Club, Finns Beach Club.
24.05.2024 – Појадок. Слободно време во Семињак. Предлог за Beach Bars: Savaya Bali, Rock Bar, El Kabron Bali.
25.05.2024 – Појадок. Слободно време во Семињак.
26.05.2024 – По појадокот Check-out од хотел и слободно време до трансфер до аеродром. Полетување во 21:20ч. Локално време
27.05.2024 – Пристигнување во Истанбул во 05:00 и лет за Скопје во 07:25.Пристигнување во Скопје во 07:50.
 
ФАКУЛТАТИВНИ ТУРИ

HEAVENLY EAST BALI TOUR
 • LEMPUYANG TEMPLE - Храмот Лемпујанг или Пура Лемпујанг Лухур е еден од најстарите и најпочитуваните храмови на Бали, на исто ниво со Бесаких („храмот мајка“ на Бали). Исто така, се верува дека храмот претходи на повеќето хинду храмови на островот.
 • TIRTA GANGGA PALACE - Тирта Гангга на индонезиски значи „вода од Ганг“. Тоа е кралска палата источно од Убуд. Има голема и голема водена палата со скали за влез. Нејзините базени имаат света вода, за која се верува дека има лековита моќ. Луѓето доаѓаат овде на фестивали и церемонии - да се потопат во базените и да го почитуваат нивното духовно значење. Балијците веруваат дека тоа ги штити од зли духови, лоша среќа и болести.
 • GEMBLENG WATERFALL - Сместен во бујните, тркалачки ридови на Бали е водопадот Гемблнг, природно чудо кое предизвикува стравопочит. Опкружен со величествени планини, водопадот се каскади по стрмната карпа во кристално чист базен што блеска на сончевата светлина. Додека стоите на работ на оваа прекрасна локација, не можете а да не бидете исполнети со чувство на стравопочит и восхит кон убавината на природата.
BEDUGUL TOUR:
 • ULUN DANU - Овој храм стои на прекрасни терени и е опкружен со област со извонредна природна убавина. Локалните жители често го нарекуваат само „Улун Дану“ и тоа е едно од најзначајните места за обожавање на Бали.
 • HANDARA GATE - Портата се наоѓа на влезот во Handara Golf & Resort Bali, кој е луксузно одморалиште сместено во централните висорамнини на Бали. Портата е популарно место за фотографирање на туристите, бидејќи е опкружена со прекрасни градини и нуди прекрасен поглед на околните села. Портата Бали Хандара е изградена во традиционален балиски стил, со сламен покрив и сложени резби. Обоена е во светли бои, што ја зголемува нејзината убавина и привлечност. Портата е исто така украсена со шарени цвеќиња и растенија, кои дополнително ја зголемуваат нејзината убавина.
 • BANYUMALA WATERFALL - Банјумала, името на водопадот е преземено од два мајчин збора Бању и Мала. Бању значи вода, додека Мала значи лошо влијание. Поради неговото име, мештаните веруваат дека капењето во изворот на водопадот Банјумала може да им ја исчисти душата од гревови и клетви.
THE SWING & MONKEY TOUR
 • ALAS HARUM - За оние кои бараат авантура и релаксација, во Алас Харум Бали можете да уживате во забавните дневни активности како лулање, небесен велосипед, летање на зип линија.
 • MONKEY FOREST  -  Шумата на мајмуните Убуд е дом на над 700 сиви долгоопашести мајмуни.

ЦЕНА: 1666 евра (цената е по лице)


Во цената е вклучено:
 • Авионски билет на релација Скопје-Истанбул-Денпасар-Истанбул-Скопје со Turkish Airlines сo вклучен багаж
 • Аеродромски такси
 • 4 ноќи во Семињак во наведениот хотел и 3 ноќи во Убуд во наведен тип на соба / наведена услуга НОЌЕВАЊЕ СО ПОЈАДОК
 • Трансфер Aеродром – Хотел – Аеродром / трансфер хотел Puri Saron – хотел Dwaraka the Royal Villas
 • Факултативни тури опишани во програмата
Цената не вклучува:
 • Туристичка виза за Бали 130€
 • Патничко осигурување
 • Сѐ што не е наведено во ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО.
Услови: 
 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 15 дена пред поаѓање.
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.
 • Задолжително патничко осигурување
 • Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари
 • Цената е валидна до пополнување на места на дадена тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цената).

Галерија

Ви требаат повеќе информации?  Тука сме за вас!

+389 70 317 022 |  info@agentur.com.mk

Актуелни понуди

Сите блог статии од Актуелни понуди