КАБО ВЕРДЕ 2021-Рајскиот остров на Африка

                                       КАБО ВЕРДЕ                                         Рајскиот остров на Африка

Пакет аранжман: 7 ноќи/8 дена +авионски превоз+трансфер од Скопје

Термини:                                                                                                                                                     18.06-25.06.2021 година
 16.10-23.10.2021 година
 23.10-30.10.2021 година

 

Кабо Верде е островска држава покрај брегот на Западна Африка. Познат претежно по својата топла клима и плажи, со совршени услови за сурфање со кајт , Кабо Верде е едно од најтешко достапните места поради ретките летови. Ако барате непозната, возбудлива, егзотична, романтична и целогодишна дестинација за вашето патување - Кабо Верде е вашето место.  Тука, туристите кои бараат плажи, авантура и автентично искуство ќе бидат пријатно изненадени од уникатната атмосфера по пристапни цени. Островот Сал нуди одлични плажи, песочни дини и одлични услови за сурфање и сурфање на ветер. Дестинацијата е исклучително тивка, па дури и во најпосетуваните одморалишта како Санта Марија, нема да наидете на огромен број туристи.

ЦЕНИ НА  ПАКЕТ АРАНЖМАН (за термин  18.06-25.06.2021 година)

 

Пакет аранжмани по лице  во хотел :

Услуга

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна  соба

Трет возрасен во 1/2 соба

Дете 2-12 г.  со 2 возрасни

Halos Casa Resort 4+*

ALL

1148 

1410 

1124 

818 

Sobrado Hotel 4*

HB

1140 

1375 

1110 

945 

VOI Villa do Farol Resort 4*

ALL

1310 

1515 

1195 

1030 

Riu Funana 5*

ALL

1345 

1565 

1295 

842 

Riu Palace 5*

ALL

1570 

1880 

1485 

842 

Riu Adults Only *

ALL

1390 

1600 

1370 

N / A

Hilton Club Caboverde 5*

BB

1596 

2220 

1596 

951 

 

 

ЦЕНИ НА  ПАКЕТ АРАНЖМАН (за термините во Окт.2021)

 

Пакет аранжмани по лице  во хотел :

Услуга

По лице во двокреветна соба

Еднокреветна  соба

Трет возрасен во 1/2 соба

Дете 2-12 г.  со 2 возрасни

Halos Casa Resort"4+*

ALL

1148 

1410 

1124 

818 

Sobrado Hotel 4*

HB

1140 

1375 

1110 

945 

VOI Villa do Farol Resort 4*

ALL

1380 

1590 

1195 

1030 

Riu Funana 5*

ALL

1445 

1705 

1380 

842 

Riu Palace 5*

ALL

1770 

2088 

1615 

842 

Riu Adults Only *

ALL

1490 

1760 

1410 

N / A

Hilton Club Caboverde 5*

BB

1596 

2220 

1596 

951 

 

 1.   Важно - Хотелите, коишто сте ги избрале се со топла препорака од наша страна , но сепак на барање Ваше можеме да предложеме и дурги хотели  и услуга  .

 

ПРОГРАМА:

1 ден -чартер лет од Софија до остров Сал, Кабо Верде во 9:00ч. Пристигнување на островот во 13:45ч.Пречек од фирмата партнер и трансфер до хотелот. Сместување и ноќевање.

 

2 ден-Остров Сал

Појадок. Информативен состанок за запознавање со дополнителните екскурзии на лице место. Слободно време. Ноќевање.Ден

3 ден -Остров Сал

Појадок. Слободно време за плажа или можност за екскурзија со доплата. Обиколка на Островот Сал ( 45 евра – се плаќа на лице место ). Денес ќе имате на располагање цел ден за истражување на островот Сал. Екскурзијата ќе започне од прекрасната плажа Igrijinha, потоа ќе ги посетиме напуштените плажи на Монте Леао преку заливот Murdeira, каде ќе го видиме малиот град Palmeira со своето комерцијално пристаниште. Ќе имаме можност да ги посетиме природните базени на Арагон и Буракона. Патувајќи на исток, ќе ја минеме Зоната на Миражите - Terraboa, каде ќе поминеме низ местата за одгледување на локални производи. Потоа стигнуваме до солените простори на Педра де Луме, каде ќе се служи ручек уживајќи во неверојатниот поглед од вулканот. Краток стоп во главниот град Еспаргос. На крајот од екскурзијата, застануваме на прекрасната Dune Beach „Понта Прета“, каде што ќе имате можност да уживате во плажата. Враќање во хотелот. Ноќевање.Ден

4 ден-Остров Сал

Појадок. Слободно време за плажа или можност за екскурзија со доплата: Салина Релакс - "SPA во вулканот" ( 45 евра – се плаќа на лице место ). Името на островот Сал значи „Остров на солта“. Тука нема планини, има само кратер (Педра де Луме) на изгаснат вулкан, чија основа формира природно солено мочуриште. Океанската вода што стигнува до дното на кратерот преку подземните канали испарува, оставајќи дебел слој сол. Посетете го Центарот за убавина CrioulaBeautyCenter, каде прекрасната природа, тишината и спокојот придонесуваат за задоволство и релаксација на гостите. Тука ќе имате можност да направите бања со кал или масажа со сол, да се потопите во базени со морска вода со различни концентрации на соленост. Во малите базени, благодарение на високата соленост, вашето тело ќе остане на површината како да нема гравитацијата. Водите на рудниците за сол на познатиот вулкан Педра де Луме се 25 пати посолени од океанот и имаат терапевтски и лековити својства. Ноќевање.Ден

5 ден-Остров Сал

Појадок. Слободно време за плажа и запознавање на островот. Ноќевање.Ден

6 ден-Остров Сал

Појадок. Слободно време за плажа или можност за екскурзија со доплата: Quadтура ( 75 евра по лице – се плаќа на лице место). За време на quad екскурзијата, пред Вас ќе се откријат пејзажи и незаборавни погледи, тешко достапни со други возила. Ќе имате можност да уживате во разнобојните пејзажи на островот: црни патишта, глина, пустини од вулканска карпа, златни плажи и диви дини. Времетраењето на екскурзијата е од два до четири часа. Ноќевање.Ден

7 ден -Остров Сал

Појадок. Слободно време за плажа или можност за екскурзија со доплата: Катамаран ( 55 евра – се плаќа на лице место). На катамаранот „Арматоре“ ќе уживате во одличната морска прошетка. Од пристаништето на Palmeira стигнувате до прекрасниот залив Murdeira, каде по укотвувањето, ќе имате можност да пливате, нуркате и да искусите риболов на дното. Ручек на брод. Ноќевање.Ден

8 ден-Остров Сал -Софија

Појадок.Ослободување на собите и трансфер до аеродромот за лет во 10:45ч. од островот Сал до Софија. Пристигнување на аеродромот во Софија во 22:50ч.

 

УСЛОВИ

 

Во пакет аранжманот  е вклучено:

 • Авиобилет  Софија-Кабо Верде-Софија
 • багаж во износ од 15 кг по лице со авиокомпанијата „Bulgaria Air“;
 • Аеродромски такси  
 • 7 Ноќевања  во хотел избран од табелата  ;
 • Водич кој ќе ја придружува групата за време на престојот;
 • Услуга според табелтата ;
 • Информативен состанок во избраниот хотел за планирање на екскурзиите.
 • Соодветен повратен трансфер од  аеродромот до хотелот 
 • Трансфер од Скопје-Софија аеродром-Скопје

Во програмата не е вклучено:

 • Патничко осигурување ;
 • Индивидуални трошоци;
 • Факултативни екскурзии кој не се наведени во програмата ;
 • ПЦР тест ;

 

ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ И УСЛОВИ

 

Детали на летот:

Софија 09:00 - Малага 12:50 ( технички стоп )                                                                                                    Малага 13:30 – Остров Сал 13:45                                                                                                                        Остров Сал 10:45 – Малага 17:45 ( технички стоп )                                                                                          Малага 18:25 – Софија 22:50

Услови :

 • При резервација се плаќа депозит од 300 
 • Понудата важи за минимум 140 пријавени патници.
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации.
 • Патничко осигурување
 • Краен рок за известување за недоволен минимум - 30 дена пред поаѓање
 • Доплата до 35 дена пред поаѓањето

 

Рокови за отказ на аранжманот и пенали:

 • До 45 денови пред датумот на патување – без пенали;
 • Од 44 до 34 денови пред заминување – казна во износ од 300 евра.
 • Од 34 денови до датумот на заминување, полниот износ на договорот.

 

Цената е дадена во евра и пресметана во денари, по курс 1 евро = 62 денари

 

Откази без казни и рефундација на средства:

 • Во случај на откажување на патувањето од страна на туроператорот, износот се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;
 • Во случај на неможност за патување поради забрана или ограничување поради епидемиолошка состојба поврзана со COVID 19, платената сума ќе биде вратена во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање

 

Потребни докумнети:

 • Меѓународен пасош со валидност минимум 6 месеци од датумот на враќање.
  • За деца под 18 години, кои патуваат без родители - нотарска заверка на изјава од родител за дозвола за напуштање на земјата од родителот кој не патува (оригинал и 1 копија). За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од извод од матична книга на родените, во која се запишани двајцата родители.

 

Напомена:

 

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во кое било време пред почетокот на туристичкиот пакет, по плаќањето на соодветните износи во согласност со условите за откази и казни.

 

Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине своето патување, за време на неговото траење, сите дополнителни трошоци, вклучително и превозот, се на негова сметка.

 

КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право на патување на трето лице навреме според спецификите на дестинацијата, издавање на авионски билети за меѓународни летови и најдоцна 14 дена пред датумот на поаѓање, и се обврзува да плати на ТУР ОПЕРАТОРОТ износите што доспеваат.во врска со можното реиздавање на билети или промена на имињата во хотелот.

Патување на лица со намалена подвижност: Патувањето е погодно за лица со намалена подвижност.

Галерија