10 Добри причини да ја посетите КУБА

10 Great Reasons to Visit Cuba

Со своите колонијални градови, прекрасни плажи и прекрасни национални паркови, Куба е останата како мистерија со децении. Сега, отворајќи ги вратите за патниците, земјата што некогаш беше заробена во времето, неизбежно ќе се промени во текот на претстојните години.

1. Се уште е недопрена
Поради децениската политичка изолација, Куба остана во голема мера неоткриена. Тоа се колонијални градови и плажи со бел песок кои допрва треба да бидат преплавени со туристи. И островот сеуште не е извалкан од синџирот големи корпорации како Мекдоналдс и Старбакс.

Сето ова го додава шармот на Куба, со тоа што локалните жители се навистина среќни што ги гледаат туристите што стигнуваат до овој шарен остров. Значи, ако барате автентично искуство за патување, ова е вашата најдобра дестинација.

Colorful buildings in Havana, Cuba

2. Шарената архитектура
Со влијанија од француски неокласичен и Арт Деко до шпанскo - мавритански и колонијален барок, архитектурата на Куба никогаш не потфрлува да ги маѓепса посетителите. Без разлика дали е во Старата Хавана, ставена на списокот на УНЕСКО или долж калдрмите на Тринидад, ќе направите повеќе од неколку фотографии од овие јасно обоени фасади.

Иако зградите како што се зградата на Капитол и Катедралата де ла Хабана несомнено ја заземаат централната сцена во Хавана, не пропуштајте ги помалку очигледните архитектонски скапоцени камења на градот. Распаднатите колонијални згради на Хавана имаат своја убавина и сите додаваат на неговата волшебна привлечност.

Red vintage classic american cars parked on a street of Old Havana, Cuba

3. Куба е жив музеј
Прошетајте низ улиците на Хавана и тоа е како да се враќате назад во времето. Уште во 1960 година, поранешниот политички лидер Фидел Кастро воведе ембарго за забрана на целиот американски увоз. Како резултат на тоа, Куба е еклектична мешавина на стоки што преживејаа во изминатите шест децении.

Најочигледен пример за ова се класичните автомобили во американски стил што ќе ги најдете на улиците на Куба. Датирајќи од 50 -тите години, овие возила се извор на гордост за нивните сопственици и се одржуваат со љубов без пристап до оригиналните резервни делови. Ќе видите секакви модели, почнувајќи од шарени Шевролети до Фордови, создавајќи музеј за автомобили во живо.


Colorful houses in Vinales, Cuba

4. Можете да престојувате кај локалното население
Иако има многу хотели во Куба, за авантуристите може да биде интересен и престојот во Casa Particular. Преведено во значење „приватен дом“, Casas Particulars се во суштина кубански дом, додека плаќате да изнајмите соба во куќа или стан на локален жител.

Оваа форма на сместување е широко распространета низ Куба и ви дава уникатен увид во локалниот живот. Јадењето кубанска храна и учењето за историјата на островот од вашиот домаќин е несомнено најдобриот начин да се потопите во културата на Куба.

Sandy beach in Cuba

5. Прекрасните плажи
Како што може да очекувате од еден остров од Карибите, Куба е дом на многу плажи. Вкупно 300 за да биде точно. Секоја нуди совршена слика на бел ситен песок опкружен со тиркизно сини води.

Некои од најдобрите плажи се Playa Los Flamencos на островот Cayo Coco, Playa Pilar во Cayo Guillermo и Playa Ancon на јужниот брег на Куба. Но, каде и да одберете, ќе се чувствувате милион километри далеку од дома.

Sunset over beach in Cuba

6. Одлично време
Куба ужива во топла, суптропска клима, што претставува одлична дестинација за одмор во речиси секое време од годината. Има многу сонце, при што островот во просек e исполнет со осум часа сончева светлина дневно и околу 300 сончеви денови годишно.

Куба навистина доживува две различни сезони, со сувата сезона која трае од ноември до април и влажната сезона од мај до октомври. Но, и покрај тоа што беше прогласена за влажна сезона, дождовите во овие месеци имаат тенденција да паднат обилно во краток период, честопати брзо се сушат за повторно да се открие чисто небо.

Tourists taking a selfie in Havana, Cuba

7. Имате можност да се „исклучите“
Иако WiFi може да се најде во Куба, најверојатно не е бесплатно и сигурно не е со брзината на преземање на која сте навикнати. Но, иако недостатокот на интернет на некои им изгледа како проблем, дигиталната детоксикација всушност може да го „направи“ вашето патување.

Без одвлекување на вниманието на социјалните медиуми или е - пошта од работа, навистина можете да се исклучите и да се нурнете во вашето кубанско искуство. Најверојатно ќе се изненадите со тоа колку малку ви недостасува Фејсбук или Твитер.

Salsa musician carrying a conga while walking in the streets of Trinidad Cuba with a friend

8. Кубанска музика и салса
Животот во Куба се движи во ритам. Без разлика дали станува збор за живите барови на Хавана, некој автомобил од кој што ечи регетон или луѓе што свират гитара на улица, се чини дека музиката доаѓа од секој агол на овој жив остров.

И со одлична музика, доаѓа одличен танц. Кубанската салса е забава што ја сакаат локалните жители, па затоа е невозможно да се напушти Куба без да фатите неколку потези. Или пријавете се на часови или одете во клубовите, музиката мешавина од Карибите и латино ќе ве обземе на подиумот за брзо време.

Vinales Valley in Cuba

9. Изобилува со природна убавина
Иако градовите и плажите на Куба често го крадат центарот на вниманието, островот исто така е преполн со природни атракции. На југоисток, планинскиот венец Sierra Maestra е дом на водопади, скриени пештери и разновидна флора и фауна. А оние што уживаат во пешачење можат да го освојат Pico Turquino, највисокиот врв на Куба.

Позападно се наоѓа долината Виналес, која е на листата на светско наследство на УНЕСКО. Опкружена со формации на карстни ридови, оваа зелена долина е обожавана поради бавниот ритам на живот и прекрасниот пејсаж. Истражете ги околните села и фарми, со јавање коњи, со велосипед или пеш. Исто така, има понуди за качување по карпи и набљудување птици.

Museum of the Revolution in Cuba

10. Уникатна историја
Куба има бурна понова историја, со кубанската револуција и социјалистичкиот режим на Фидел Кастро што го дефинираше 20 век. Многу музеи нудат увид во минатото на островот, со задолжителни посети, вклучувајќи го и Музејот на револуцијата во Стара Хавана и мавзолејот Че Гевара во Санта Клара.

Исто така, има многу други историски локалитети, како што се „Заливот на свињите“ на југ и двете тврдини на Стара Хавана. Но, пред се, посетата на Куба ви овозможува сами да ја видите реалноста на социјализмот. 

Погледнете ја нашата понуда за КУБА 2021 и искористете го попустот за рана резервација до 08.10.2021
 

Поврзани блог статии